Paulina Rasińska to urodzona w Warszawie w 1984 roku artystka multi-wizualna. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki, które nieustannie się przenikają.
Maluje i rysuje od dziecka. W 1994 roku zostaje uhonorowana nagrodą dla młodych talentów plastycznych z rąk Edwarda Lutczyna. 
W 2005 roku rozpoczyna naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Grafiki na kierunku Fotografii. W tym czasie interesuję ją głównie malarstwo oraz długie godziny spędzane   w ciemni fotograficznej. W 2006 roku prezentuje swoje fotografie na Warszawskim Festiwalu Fotografii Artystycznej, zdobywając wyróżnienie kuratorskie. W 2008 roku broni tytułu Licencjata w pracowni Fotografii Reklamowej prof. Rosława Szaybo. W trakcie studiów zaczyna interesować się animacją i dyplom magistra postanawia bronić w pracowni animacji prof. Hieronima Neumana. Dyplom broni z wyróżnieniem w 2010 roku.
Jej film dyplomowy pt,, Co przyniosła mi woda” jest inspirowany obrazem Fridy Kahlo o tym samym tytule. Kwalifikuje się również na kilka festiwali animacji krótkometrażowych. Prace fotograficzne, malarskie oraz graficzne z czasów studenckich są prezentowane na wystawach min. w Galerii Prezydenckiej, Galerii Łazienkowskiej, W Starej Papierni, w Teatrze Wytwórnia, w Galerii Spokojna, w Galeriach ZPAFu i ZPAPu. Po ukończeniu Akademii, zawodowo związała się z grafiką użytkową oraz animacją. 
Kolejne lata przynoszą indywidualną wystawę malarstwa w Föreningen Fylkingen w Sztokholmie  w 2011 roku oraz wystawę ilustracji w Galerii Kuratorium w Warszawie w 2014 roku. Po 2012 roku mocno angażuje się w szlifowanie swojego warsztatu rysunkowego oraz zaczyna ilustrować książki dla dzieci. 
W 2014 roku na stałe przenosi się do Antwerpii gdzie głównie rysuje, maluje oraz chłonie kulturę Flandrii. W 2016 roku zostaje zakwalifikowana do Akademii Pictoplazmy w Berlinie, tam też rzeźbi oraz wystawia w Urban Spree swoją pierwszą rzeźbę w 2017 roku. W 2018 roku powraca do Berlina by wystawić swoje malarstwo. Rok 2018 jest też czasem powrotu do Polski, gdzie zaczyna budować swoje instalacje w Parkach miejskich oraz angażuje się w działalność Mareckiego Domu Kultury. Tam też w 2019 oraz 2021 roku bierze udział w Przeglądzie Plastyki Mareckiej, podczas której prezentuje swoje ilustracje, malarstwo, rzeźbę oraz instalacje w przestrzeni publicznej.      W 2020 roku jako jeden z trzech artystów malarzy, zostaje poproszona o udział w wykonaniu repliki Kurtyny Curlionisa, która ostatecznie zawisa nad sceną Mareckiego Ośrodka Kultury i staje się częścią stałego wyposażenia. Projekt jest realizowany w ramach programu ,,Kultura - Interwencje 2020” i finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. Rok 2020 jest też czasem zmian w życiu zawodowym. Paulina po 13 latach, postanawia porzucić kreację oraz projektowanie graficzne na rzecz sztuki tatuażu i od tego momentu w tym kierunku rozwija swoją karierę zawodową.
W swojej twórczości inspiruje się przede wszystkim naturą. Tematem jej prac najczęściej są zwierzęta, głównie owady, pajęczaki czy pierścienice. Interesują ją ich formy, kolory ale też zwyczaje i życie społeczne. Fascynują ją również świat roślin oraz grzybów. W swoich pracach często nawiązuje do motywu kosmosu, gdyż zarówno fauna jak flora ziemska są jego częścią.  Lubi ona zacierać granicę pomiędzy tym co ziemskie a tym co kosmiczne, gdyż granica taka       nie istnieje. 
Motyw oczu również często pojawia się w jej twórczość. Oko dla niej jest też symbolem boskiego kosmicznego widzenia wszechrzeczy. Wszystko co nas otacza, cały świat natury, kosmos cały  czas patrzy. 
Jeśli chodzi o formę wyrazu, najbliższa zdaje się być dla niej kultura i sztuka Japonii. Japońska ilustracja, stare drzeworyty, sposób w jaki kreują swoje postacie wciąż ma bardzo duży wpływ    na jej sztukę. Bardzo wiele wyniosła też ze swojego kilkuletniego pobytu we Flandrii. Malarstwo flamandzkie jak i współczesna sztuka Flandrii odcisnęła piętno na jej sposobie pracy, napięciu        i gęstości ornamentów w jej pracach. W jej sztuce widać zachwyt stylem Flamandów. Liczne podróże po Europie Zachodniej, jak i krótsze pobyty w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Afryce Północnej rozwinęły ją jak i jej sztukę w wielu kierunkach. 
Otwartość umysłu, poczucie humoru oraz odwaga to cnoty niewieście, którymi kieruje się w swoich działaniach. 
Chcieć to móc...
Back to Top